praca konkursowa

PROJEKT REWITALIZACJI OBSZARU PODZAMCZA
Lublin
2012

WSPÓŁPRACA: Maciek Kurkowski, Krzysztof Moskała, Michał Poziemski, Przemysław Żukowski

OPINIA O PRACY
,,Zaproponowany układ przestrzenny utrzymano w skali stosownej do miejsca. Wprowadzono intensywną zabudowę w oparciu o zachowaną historyczną tkankę urbanistyczną. Powstały dzięki temu nowe efekty przestrzenne z zauważalnymi odniesieniami do dawnych niezachowanych
struktur miasta. W kompozycji wykorzystano przebieg koryta rzeki Czechówki, historyczny ciąg ul. Ruskiej oraz ślad ul. Szerokiej, tworząc plac – Forum Trzech Kultur. Pozostawiono targowisko i stację przesiadkową autobusów, lecz w nowej aranżacji. W sposób zasadniczy przeprojektowano układ dróg i co się z tym wiąże infrastruktury. Nie uwzględniono lokalizacji galerii handlowej wg pozwolenia na budowę. Powiązania ze Starym Miastem zaproponowano w poziomie terenu wraz z kontynuacją wielowątkowej zabudowy o gabarycie 5 kondygnacji (…)
Powiązania z sąsiednimi obszarami rozwiązano kontynuując przebieg Szlaku Ruskiego do Placu Singera.”

OPIS KONCEPCJI
Celem projektu jest stworzenie zabudowy opartej na interpretacji staromiejskich elementów urbanistycznych tak, aby odpowiadała dzisiejszym oczekiwaniom.
Główny problem obszaru, którym jest uciążliwa Al. Tysiąclecia rozwiązano poprzez poprowadzenie przebiegu drogi w tunelu, tym samym pozyskując więcej miejsca pod inwestycje. Na terenie Podzamcza wprowadzono intensywną zabudowę z poszanowaniem historycznej tkanki urbanistycznej. W kompozycji zaznaczono przebieg koryta rzeki Czechówki z jej miejscowym wyeksponowaniem, gdzie stworzono Plac Wodny schodzący kaskadowo do rzeki. Wzdłuż jej linii wprowadzono podcienia usługowe będące elementem tworzącym specyficzny klimat nowego Podzamcza. Odtworzono historyczny ciąg ul. Ruskiej oraz ul. Szerokiej, tworząc na ich przecięciu Forum Trzech Kultur odnosząc się tym samym do wielokulturowości Lublina. Miejsce po dawnej synagodze upamiętniono Placem Pamięci. Plac Zamkowy został zagospodarowany pod kątem obsługi imprez okolicznościowych. Mobilne meble w zależności od okoliczności można kształtować w różny sposób. Usługi wychodzące na plac zyskały ogródki kawiarniane, a na środku placu pojawiła się fontanna. Kompozycja planu umożliwia odpowiednią ekspozycję najważniejszych obiektów historycznych poprzez otwarcia widokowe. Za pomocą zabudowy skadrowano widoki na dominanty przestrzenne.